W przypadku większości wypożyczalni samochodów podanie danych kierowcy przed wynajmem jest obowiązkowe, gdyż prawo do kierowania posiada osoba wynajmująca samochód. Jeżeli inne osoby planują kierować samochodem, powinny zostać zgłoszone w chwili wynajmu celem umieszczenia ich danych w kontrakcie.
Często za dodatkowych kierowców pobierane są dodatkowe opłaty
W niektórych wypożyczalniach wymogiem jest także osiągnięcie przynajmniej minimalnego wieku (z reguły 21 lat) oraz posiadanie prawa jazdy przez okres conajmniej 1 roku przed wynajmem samochodu.
Przy wynajmie samochodów mają Państwo możliwość wypożyczenia dodatkowych akcesoriów, które często są zawarte w cenie wynajmu samochodu, czasem występują w formie promocyjnych ofert, a niekiedy są dodatkowo płatne.
Dodatkowe wyposażenie wynajmowanego auta, ułatwiające i podnoszące bezpieczeństwo podróżowania, to m.in.:
Termin wynajmu samochodu zależy w zasadzie tylko od Ciebie. W naszej ofercie znajdują się zarówno samochody na
krótki jak i długoterminowy wynajem (powyżej 30 dni).
Istotny jest jednak minimalny okres wynajmu samochodu, który wynosi 24 godziny. Nawet jeśli oddamy auto przed
upływem pełnej doby to za wynajem auta zapłacimy tak, jak za wynajem 24 godzinny.
Zanim rozpoczniesz podróż wynajętym samochodem poznaj różnice w dozwolonych prędkościach na autostradach, na
obszarach zabudowanych i obszarach niezabudowanych w krajach europejskich i nie tylko.
Jeśli wybierasz się na wakacje samochodem do krajÓw Unii Europejskiej lub też zamierzasz wynająć auto w krajach Unii Europejskiej pamiętaj, że prawo jazdy wydane w jednym kraju unijnym zachowuje ważność we wszystkich pozostałych krajach UE. Dotyczy to dokumentów wydanych po 01.01.1971 roku. W niektórych krajach oprócz ważnego prawa jazdy wymagane jest także posiadanie dowodu rejestracyjnego samochodu.
Minimalny wiek osoby wynajmującej samochód w krajach Unii Europejskiej nie jest jednakowo ustalony dla wszystkich państw, jednak zazwyczaj wymagane jest ukończenie 18, 20 lub nawet 23 lat. Często istnieją też ograniczenia maksymalnego wieku kierowcy na poziomie od 65 do 75 lat.
Przy podróżach samochodem do krajów spoza Unii Europejskiej oraz do krajów na innych kontynentach najlepiej posiadać Międzynarodowe Prawo Jazdy (MPJ). W przypadku wynajmu samochodu w takich krajach często Międzynarodowe Prawo Jazdy jest nie tylko zalecane, ale niezbędne. Taki dokument można uzyskać w Wydziale Komunikacji Urzędu Rejonowego odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. Aby go otrzymać należy posiadać dowód osobisty, ważne krajowe prawo jazdy oraz fotografię (1 szt., wymiar 3,5 x 4,5 cm).
Są jednak kraje, które honorują polskie prawo jazdy w ruchu turystycznym.
RPA |
Filipiny |
Iran |
Kazahstan |
Kuba |
Mongolia |
Senegal |
Tadżykistan |
Urugwaj |
Bahamy |
Gruzja |
Izrael |
Kongo |
Kuwejt |
Niger |
Seszele |
Tunezja |
Wybrzeże Kości Słoniowej |
Brazylia |
Gujana |
Japonia |
Korea |
Maroko |
Pakistan |
Republika Środkowoafrykańska |
Turkmenistan |
Zimbabwe |
Nowe przepisy pozwalają na przewożenie dziecka w wieku przynajmniej 3 lat zabezpieczonego pasami bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu. Dotyczy to sytuacji, gdy w samochodzie znajduje się już dwoje dzieci w fotelikach na tylnym siedzeniu i nie ma miejsca na trzeci fotelik lub inne urządzenie zabezpieczające dzieci w podróży. W taki sposób możemy przewozić dziecko tylko na tylnym siedzeniu, nigdy zaś na przednim.
Dzieci o wzroście nie mniej niż 150 cm mogą być przewożone na przednim siedzeniu, tylko jeśli znajdują się w foteliku lub innym urządzeniu je przytrzymującym. Nie mogą podróżować z przodu zapięte pasami bezpieczeństwa. Dzieci, które przekroczyły 150 cm, a nie mają jeszcze ukończonych 12 lat, mogą podróżować bez fotelika.
Dzieci mierzące co najmniej 135 cm wzrostu mogą podróżować bez fotelików, ale tylko na tylnym siedzeniu. Muszą być zapięte pasami bezpieczeństwa.
Wyjaśniona została kwesMa przewożenia dzieci na przednim siedzeniu w samochodach z poduszką powietrzną. Dotychczas dzieci nie mogły być przewożone tyłem do kierunku jazdy, jeśli pojazd był wyposażony w poduszkę powietrzną. Sprecyzowano tę kwesMę, dodając że jeśli poduszka nie jest aktywna, dziecko może podróżować na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy.
Kilka zasad ruchu lewostronnego:
- manewr wyprzedzania odbywa się po prawej stronie samochodu,
- ronda objeżdżane są w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara,
- wbrew logice w krajach Europy, w których stosowany jest ruch lewostronny również obowiązuje reguła pierwszeństwa z prawej strony
Oto kilka państw, w których obecnie obowiązuje ruch lewostronny w ruchu drogowym:
Europa
Wielka Brytania, Irlandia, Guernsey, Jersey, Malta, Cypr
Afryka
Botswana, Kenia, Lesotho, Malawi, MauriMus, Mozambik, Zambia, Seszele, Zimbabwe, Somalia, Republika Południowej Afryki, Suazi, Tanzania, Uganda
Azja
Bangladesz, Bhutan, Brunei, Chińska Republika Ludowa (w dwóch specjalnych regionach administracyjnych: Hongkong, Makau), Indie, Indonezja, Japonia, Malezja, Malediwy, Nepal, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Tajlandia
Ameryka Północna/Środkowa
Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Anguilla, AnMgua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dominika, Grenada, Jamajka, Kajmany, Montserrat, Saint KiNs i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago
Oceania
Australia, Fidżi, KiribaM, Nauru, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, Samoa, Tonga, Tuvalu,
Ameryka Południowa
Gujana, Falklandy, Surinam
Używanie świateł mijania (tzw. świateł krótkich) w Polsce jest obowiązkowe w dzień i w nocy przez cały rok. Wynajmując auto za granicą lub wybierając się w podróż własnym samochodem warto wiedzieć jak odnoszą się do tego przepisy ruchu drogowego innych krajów.
We Francji, Niemczech i Szwajcarii używanie świateł jest jedynie zalecane (szczególnie poza terenem zabudowanym), ale nie obligatoryjne.
Jeśli wybierasz się samochodem na wakacje na Białoruś lub wypożyczasz tam auto pamiętaj, że świateł mijania należy używać w przypadku holowania innego pojazdu, przewożenia dzieci oraz transportowania ładunków niebezpiecznych i ponadgabarytowych. Na Ukrainie natomiast w zasadzie możesz nie używać świateł w dzień, ponieważ taki obowiązek mają jedynie samochody przewożące ładunki niebezpieczne i pojazdy wojskowe.
W Mołdawii obowiązek jazdy ze światłami mijania przez całą dobę dotyczy tylko motorowerów, motocykli, mikrobusów i autokarów przewożących dzieci oraz pojazdów jadących w konwoju, pojazdów holujących i pojazdów transportu publicznego.
Jeśli wynajmujesz auto w Bułgarii pamiętaj, że nakaz używania świateł obowiązuje tam od listopada do końca lutego przez całą dobę natomiast w Chorwacji nakaz taki jest ważny w okresie od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca oraz w przypadkach złej widoczności.
Na Litwie używanie świateł przez 24 godziny na dobę jest wymagane jedynie jesienią oraz w zimie.
W Portugalii nakaz jazdy ze światłami mijania dotyczy tylko jazdy drogą do granicy z Hiszpanią- od Vilar Formoso do Aveiro i oczywiście w nocy oraz podczas złych warunków atmosferycznych.
W Rosji, Rumunii, Słowenii, we Włoszech i na Węgrzech jazda samochodem z włączonymi światłami jest obowiązkowa na terenach niezabudowanych. Dodatkowo w Rosji światła są wymagane podczas poruszania się na terenach zabudowanych od zmierzchu do świtu, a we Włoszech i w Hiszpanii obowiązek ten dotyczy także dróg szybkiego ruchu oraz autostrad, nawet w przypadku dobrego oświetlenia drogi.
W pozostałych krajach (np. w Grecji, Holandii, Wielkiej Brytanii) oraz we wszystkich wyżej wymienionych używanie świateł mijania jest obowiązkowe w nocy oraz przy niekorzystnych warunkach pogodowych i ograniczonej widoczności.
Wynajmując auto, szczególnie podczas wyjazdów wakacyjnych, pamiętaj, że każdy kraj ma odrębnie ustalaną dopuszczalną zawartość alkoholu we krwi. Niestosowanie się do norm może skutkować utratą prawa jazdy lub pozbawieniem wolności.
Poznaj dopuszczalną zawartość alkoholu we krwi kierowcy:
Postaw na wygodny i szybki sposób przemieszczania się na wakacjach i wyjazdach służbowych. Setki atrakcyjnych ofert wypożyczalni z całego świata. Wynajem samochodów za granicą to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie mobilność i niezależność, bez względu na cel wyprawy. Wyszukiwarka dostępna na naszej stronie internetowej pozwoli Ci znaleźć najkorzystniejszą ofertę wypożyczenia auta w danym miejscu, co nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale także znacząco ułatwia opracowanie planu podróży. Nie czekaj i wybieraj spośród niezliczonej ilości propozycji, dzięki którym Twoja podróż nabierze nowego wymiaru.
Wynajem aut - porównywarka ofert
Aby umożliwić Ci precyzyjne dostosowanie wyników wyszukiwania, nasza porównywarka została wyposażona w szereg przydatnych filtrów, które ułatwią wynajem idealnego samochodu za granicą. Dzięki w temu w kilku prostych krokach określisz parametry auta - między innymi typ nadwozia, wyposażenie, napęd - miejsce, w którym dokonasz odbioru oraz zwrotu, a także - a może przede wszystkim - cenę wypożyczenia. To naturalnie nie wszystkie aspekty, nad którymi masz kontrolę - opcji jest wiele, a wszystkie prowadzą do wyboru idealnego modelu w rozsądnej cenie.
Kwestią nie mniej istotną niż klasa samego pojazdu jest ubezpieczenie - tutaj również gwarantujemy kilka korzystnych rozwiązań, aby należycie zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Bogate opcje wyszukiwarki pozwalają na odfiltrowanie najbardziej ofert najbardziej korzystnych pod względem polisy - OC, AC od kradzieży oraz uszkodzeń z udziałem własnym, a także ubezpieczenie poszczególnych elementów auta, między innymi szyb oraz opon. Wynajmując samochód za granicą warto zadbać o należytą ochronę.
Wynajem samochodu za granicą - wygodny sposób na podróżowanie
Decydując się na wynajem aut zyskujemy elastyczność i niezależność, której próżno szukać w przypadku różnych form transportu publicznego. Zyskujemy tym samym nie tylko bezpieczeństwo i komfort podróży, ale również dodatkowy czas, który spożytkować możemy na chłonięcie lokalnych - i nie tylko - atrakcji. Składa się na to wiele czynników, a jednym z nich jest także sama forma wypożyczenia samochodu za granicą, a raczej jej wymiar czasowy. Auto możemy pozyskać - w zależności od potrzeb - już na jedną dobę, co znacząco zwiększa pole manewru bez konieczności przepłacania. Naturalnie możliwy jest również układ długoterminowy.
Samochód za granicą - wygodny i szybki wynajem aut
Wyjazd za granicę może okazać się nie lada przedsięwzięciem - my udowadniamy jednak, że wynajem samochodu wcale nie musi być skomplikowany. Setki ofert od wiodących wypożyczalni z całego świata oraz możliwość odbioru i zwrotu auta na kilku kontynentach - a wszystko to za pośrednictwem wygodnej porównywarki na naszej stronie internetowej. Dla osób pragnących jeszcze lepiej przygotować się do międzynarodowej eskapady przygotowaliśmy przejrzysty poradnik, która porusza najważniejsze kwestie związane z wypożyczeniem samochodu za granicą, tak aby żadna kwestia nie została pozostawiona przypadkowi.
Polecane linki
Spółka IMPULS s.c. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Osi priorytetowej II: INNOWACYJNA I KONKURENCYJNA GOSPODARKA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (więcej...)